top of page
Untitled design - 2025-03-25T161109.781.png

Mentalno zdravlje

Neodvojivi je dio cjelokupnog zdravlja, a označava psihičko blagostanje u kojem osoba realno prepoznaje svoje sposobnosti, može se nositi sa svakodnevnim stresom, može biti produktivna i davati kvalitetan doprinos užoj i široj zajednici, te imati dobru kvalitetu života. 

Psihičko stanje rezultat je naših emocija, misli i ponašanja, a kada se značajno naruši zbog bioloških čimbenika, izloženosti stresu, te naših unutarnjih i vanjskih konflikata, stručna pomoć od strane psihijatra ili psihoterapeuta igra ključnu ulogu u oporavku i postizanju stabilnosti psihičkog stanja.

Što sve je uključeno u otklanjanje psihičkih smetnji?

Zdraviji životni stil (adekvatna prehrana, fizička aktivnost, uredan ciklus budnost-spavanje, relaksirajuće aktivnosti, itd.) je na prvom mjestu, ali često je potrebna barem psihoterapija. Ukoliko te dvije intervencije nisu dovoljne, savjetuju se i lijekovi.

Je li psihoterapija samo “običan” razgovor?

Psihoterapija je stručna djelatnost usmjerena na unapređenje mentalnog zdravlja i osobnog rasta kroz strukturirani proces utemeljen na znanstvenim metodama i teorijama. 

Iako se provodi razgovorom, psihoterapija nije tek običan razgovor, već profesionalno vođena interakcija s jasnim ciljevima, a pomoću tehnika koje pomažu klijentima da razumiju i prevladaju emocionalne teškoće, stres, traume ili druge životne izazove. 

Postoji više grana i pristupa psihoterapije, poput:

  • geštalt terapije koja se fokusira na svjesnost i „ovdje i sada“ iskustvo

  • kognitivno-bihevioralne terapije koja se bavi promjenom konkretnih obrazaca ponašanja

  • psihoanalitičke terapije

  • humanističke terapije i mnogih drugih. 

Svaka od njih ima svoje metode i filozofiju, pa nekome više može odgovarati jedan pristup, a nekome drugi, ovisno o osobnosti, problemu i ciljevima koje osoba želi postići.

Je li psihijatar samo za one koji su “ludi”?

Psihijatrija je medicinska djelatnost koja je često stigmatizirana i pogrešno percipirana kao nešto „samo za luđake“. Istina je da životne okolnosti, stres, psihotrauma ili gubitak mogu kod bilo koga od nas uzrokovati psihičke poteškoće, pa čak i poremećaje koji zahtijevaju stručnu pomoć, bilo da je riječ o kratkotrajnoj krizi ili dugotrajnijem stanju.

Psihijatri su liječnici koji mogu prepoznati jednostavnije psihičke tegobe ali i složenije kliničke slike (pogotovo kada su povezane sa tjelesnim bolestima), savjetovati terapiju i pružiti medicinsku podršku tamo gdje je ona potrebna, čime igraju ključnu ulogu u brizi za mentalno zdravlje.

Psihičke tegobe kod kojih pomažu psihoterapija odnosno psihijatrijski lijekovi

Psihoterapija može biti izuzetno korisna u svakodnevnim životnim situacijama koje izazivaju nelagodu, zbunjenost ili emocionalnu napetost. U tim situacijama psihoterapija pruža prostor za jasnoću, podršku i osobni rast, pomažući osobi da donosi odluke u skladu sa sobom i nosi se sa životnim izazovima na zdrav način.

Teške životne odluke

Obuhvaćaju situacije koje zahtijevaju donošenje odluka s dugoročnim posljedicama, poput promjene posla, prekida odnosa, preseljenja ili roditeljskih dilema. Često su praćene osjećajem nesigurnosti, sumnje u sebe i strahom od pogreške, što može uzrokovati emocionalni pritisak i tjeskobu.

Osjećaj nezadovoljstva

Karakterizira ga trajna unutarnja nelagoda ili osjećaj da život „nema smisla“, često bez jasno prepoznatljivog uzroka. Osoba može osjećati emocionalnu prazninu, dosadu i gubitak motivacije, unatoč tome što naizgled „ima sve što treba“. Može biti rani znak sagorijevanja ili početak depresivne epizode.

Unutarnja previranja

Podrazumijevaju intenzivne unutarnje konflikte, nedoumice i emocionalne oscilacije koje stvaraju osjećaj izgubljenosti. Osoba često ima osjećaj da „nije u skladu sa sobom“, teško donosi odluke, propituje svoje vrijednosti i identitet, što može dovesti do povlačenja ili impulzivnih reakcija.

Stres na poslu

Odnosi se na dugotrajnu izloženost pritisku, nerazumijevanju, preopterećenosti ili neizvjesnosti na radnom mjestu. Može rezultirati fizičkom iscrpljenošću, napetim odnosima s kolegama, osjećajem neadekvatnosti i narušenim samopouzdanjem. Dugoročno može voditi prema sagorijevanju (burnoutu) i ozbiljnijim psihičkim simptomima.

Problemi u partnerskim ili obiteljskim odnosima

Uključuju česte sukobe, zahlađenje odnosa, gubitak bliskosti ili komunikacijske barijere. Takve situacije mogu izazvati frustraciju, osjećaj neprihvaćenosti, usamljenosti ili krivnje, a često se reflektiraju na opće raspoloženje, koncentraciju i svakodnevno funkcioniranje.

Prekid veze

Jedan je od najčešćih emocionalnih stresora. Često ga prate osjećaji tuge, odbačenosti, bijesa, nesanice i gubitka identiteta, osobito ako je odnos bio dugotrajan ili duboko značajan. Potrebno je vrijeme za emocionalnu prilagodbu, a u nekim slučajevima i stručna podrška kako bi se spriječio razvoj depresivnih ili anksioznih simptoma.

Proces žalovanja i gubitka

Obuhvaća emocionalne reakcije na smrt voljene osobe, ali i na druge oblike gubitka (zdravlja, posla, odnosa). Normalni proces žalovanja uključuje tugu, ljutnju, poricanje i prihvaćanje, ali kod nekih osoba može doći do produljene tuge, osjećaja besmisla i povlačenja iz života.

Velike životne promjene

Uključuju situacije poput selidbe, promjene karijere, roditeljstva, ulaska u brak ili mirovinu. Iako promjene mogu biti pozitivne, često su praćene nesigurnošću, stresom i osjećajem gubitka poznatog. Tijelu i psihi treba vrijeme da se prilagode novim okolnostima.

Potreba za boljim razumijevanjem sebe i razvojem većeg samopouzdanja

Odnosi se na osjećaj da osoba "ne zna tko je", što želi ili zašto se ponaša na određeni način. Nisko samopouzdanje može utjecati na odnose, odluke i opće zadovoljstvo životom. Psihoterapija u ovim situacijama može pomoći u izgradnji unutarnje stabilnosti i sigurnosti.

Potreba za unaprijeđenjem kvalitete života

Ne mora postojati konkretna smetnja, ali postoji želja za osobnim rastom, boljim nošenjem sa stresom, usklađivanjem unutarnjih i vanjskih zahtjeva te postizanjem emocionalne ravnoteže. Ova motivacija često dovodi ljude na psihoterapiju kao oblik preventivne brige za mentalno zdravlje.

Kako psihoterapija i lijekovi pomažu u liječenju ovih stanja?

Psihijatrijska pomoć, s obzirom na jedinstvenost svakog pacijenta, podrazumijeva plan liječenja koji može uključivati različite pristupe:​

  • Psihološko savjetovanje: Pružanje podrške u suočavanju s izazovima i razvoju učinkovitih strategija suočavanja.​

  • Psihoterapija: Različiti terapijski pristupi usmjereni na razumijevanje i promjenu negativnih obrazaca mišljenja i ponašanja.

  • Farmakoterapija: Primjena odgovarajućih lijekova za regulaciju kemijske ravnoteže u mozgu i ublažavanje simptoma.

  • Rehabilitacija: Programi usmjereni na poboljšanje funkcioniranja i podizanje kvalitete života pacijenata kroz različite vrste radne terapije i podršku​.

 

Psihoterapija pomaže u olakšavanju psihičkih smetnji tako što pruža siguran i podržavajući prostor u kojem osoba, uz stručno vodstvo terapeuta, postupno istražuje dublje uzroke svojih misli, emocija i ponašanja. Cilj je razviti individualne alate i strategije koji pomažu osobi da bolje razumije sebe, smanji emocionalnu patnju i pronađe načine za kvalitetnije suočavanje s izazovima u svakodnevnom životu.

Ukoliko psihoterapija nije dostatna, psihijatar može propisati i lijekove. Farmakoterapija se bira i prilagođava potpuno individualno s obzirom na vrstu, intenzitet i trajanje psihičkih simptoma, te uvažavajući i eventualne tjelesne bolesti i terapiju koju su propisali ostali specijalisti.

pexels-leeloothefirst-5428833.jpg

Briga o mentalnom zdravlju kao dio Metabolic Friendly pristupa

U Metabolic Friendly centru njegujemo holistički pristup sagledavanju zdravstvenih tegoba pojedinca, u što je svakako uključena i briga za mentalno zdravlje.

Naš tim stručnjaka za mentalno zdravlje precizno će procjeniti razinu stresa koja također može značajno doprinositi nastanku ili pogoršanju tjelesnih tegoba, detektirati eventualne psihopatološke simptome, postaviti dijagnozu i predložiti individualizirani plan liječenja.​

 

U tu svrhu potreban je razgovor sa liječnikom psihijatrom i pregled raspoložive zdravstvene dokumentacije, a namijenjen je osobama koje:

  • Žele preventivno provjeriti svoje mentalno zdravlje i unaprijediti emocionalnu dobrobit

  • Sumnjaju na prisutnost psihičkih smetnji koje značajno utječu na kvalitetu života

  • Već imaju dijagnosticirane neki od mentalnih poremećaja

  • Primjećuju simptome kao što su anksioznost, strahovi, poteškoće u međuljudskim odnosima, nesanica, promjene apetita, značajne promjene raspoloženja, gubitak volje, energije i motivacije, loša koncentracija, pažnja i pamćenje, suicidalne misli, loša tolerancija na stres, promjene u ponašanju, razdražljivost, glasovi i priviđenja, općenito nezadovoljstvo sa vlastitim funkcioniranjem

Nakon procjene izloženosti stresu slijedi savjetovanje o daljnjim dijagnostičkim pretragama (ukoliko su potrebne), kao i preporuka za liječenje (psihoterapija, lijekovi, radna terapija, psihosocijalna rehabilitacija ili usmjeravanje drugim specijalistima).

Pristup naših psihoterapeuta koristi se načelima kognitivno-bihevioralne terapije (KBT). S obzirom da je svaki korisnik jedinstven, razvijamo individualizirani plan i hodogram podrške, koji može uključivati KBT, savjetovanje i/ili edukaciju. Važno je naglasiti da psihoterapija nije čudesno rješenje koje djeluje nakon jednog razgovora, već proces koji zahtijeva vrijeme, povjerenje i dosljednost.

U Metabolic Friendly centru posvećeni smo pružanju sveobuhvatne skrbi kako bismo pomogli postići optimalno zdravlje i kvalitetu života.

Our Doctors

Upoznaj naše stručnjake za mentalno zdravlje

Psihološko savjetovanje

€80

80

Sklad duha i uma, osim dobrog raspoloženja, pozitivno utječe i na sveukupno stanje organizma. Ako osjećaš da ti je potrebna psihološka pomoć i podrška, naruči se na psihološko savjetovanje.

Holistički pristup savjetovanju

Savjetovanje virtualno ili u našem centru u Zagrebu

Doktori s licencom bihevioralno-kognitivne terapije

Individualan pristup i hodogram daljnjeg savjetovanja

Pregled psihijatra

€95

95

Vrati kontrolu nad svojim mentalnim zdravljem uz pregled psihijatra. Individualni pristup za cjelovitu podršku mentalnom i metaboličkom zdravlju.

Holistički pristup dijagnostici i liječenju

Mogućnost pregleda virtualno ili u našem centru u Zagrebu

Doktori specijalizirani za biologijsku psihijatriju

Individualan pristup i hodogram daljnjeg liječenja

Pregledi

Pojedinačne preglede možete kupiti van članstva po navedenim cijenama, a u sklopu članstva možete odrađivati pojedine preglede po povoljnijoj cijeni s 20% popusta.

Kontakt

Adresa

Preradovićeva 20
Zagreb

Kontakt

Radno vrijeme

Pon - Pet

9:00 h – 17:00 h

  • Facebook
  • LinkedIn
  • Instagram
bottom of page