
Nutricionizam
Nutricionizam, odnosno znanost o prehrani, proučava odnos između hrane i ljudskog tijela, uključujući kako hranjive tvari utječu na naše fiziološke, biokemijske i psihološke procese.
Grane nutricionizma su znanost o hrani, dijetoterapija, kemija hrane i biokemija hrane.
Što je dijetoterapija?
Dijetoterapija je znanstveno područje nutricionizma koje stavlja naglasak na liječenje ili način života uzimanjem određene, točno propisane hrane, koja pridonosi da se neka bolest izbjegne, izliječi ili ublaži.
Dijetoterapija je ključna u liječenju i kontroli mnogih bolesti kod kojih prehrana igra značajnu ulogu, kao što su kardiovaskularne bolesti, pretilost, inzulinska rezistencija, dijabetes tipa 2, masna jetra, oboljenja gastrointestinalnog sustava itd.
Dijetoterapija kao ključna grana nutricionizma
Ova grana znanosti o prehrani bave se gotovo svim zdravstvenim stanjima, a s metaboličkog aspekta valja spomenuti ključnu ulogu u prevenciji i liječenju sljedećih poremećaja i bolesti:
Inzulinska rezistencija
Usmjerenost na smanjenje unosa jednostavnih šećera i rafiniranih ugljikohidrata te povećanje unosa vlakana, što pomaže u regulaciji razine glukoze i inzulina u krvi i poboljšanju osjetljivosti na inzulin.
Pretilost
Fokus na uravnoteženu prehranu s kontroliranim unosom kalorija, promicanje zdravih prehrambenih navika i, prema potrebi, uključivanje programa tjelesne aktivnosti kako bi se postigao i održao zdravi indeks tjelesne mase.
Metabolički sindrom
Dijetoterapija uključuje smanjenje unosa zasićenih masti, trans masti i jednostavnih šećera, te povećanje unosa voća, povrća i cjelovitih žitarica kako bi se poboljšali ključni metabolički parametri povezani s metboličkim sindromom.
Kardiovaskularne bolest
Usmjerenost na smanjenje inzulinske rezistencije koja je direktno povezana s kardiovaskularnim komorbiditetima kao što su ateroskleroza, dislipidemija ili hipertenzija.
Dijabetes tipa 2
Fokus na kontroli unosa ugljikohidrata, točnije na odabiru namirnica s niskim sadržajem ugljikohidrata i s niskim glikemijskim opterećenjem. Uz to naglasak je i na ravnoteži obroka, uključivanjem zdravih masti i proteina, kako bi se održala stabilna razina glukoze u krvi.
Hiperlipidemija
Dijetoterapija uključuje smanjenje unosa zasićenih i trans masti te povećanje unosa omega-3 masnih kiselina, mononezasićenih masnih kiselina i vlakana kako bi se poboljšao lipidni profil.
Giht
Cilj dijetoterapije je smanjenjiti unos purina (koji se nalaze u crvenom mesu, iznutricama i nekim morskim plodovima), povećanje unosa tekućine i izbjegavanje alkohola kako bi se smanjila razina mokraćne kiseline u krvi.
Bolesti štitnjače
Dijetoterapija može uključivati prilagodbu unosa glutena, joda, selena i drugih mikronutrijenata koji su važni za funkciju štitnjače, uzimajući u obzir specifične potrebe pojedinca.
Hiperlipidemija
Dijetoterapija uključuje smanjenje unosa zasićenih i trans masti te povećanje unosa omega-3 masnih kiselina, mononezasićenih masnih kiselina i vlakana kako bi se poboljšao lipidni profil.
Sindrom iritabilnog crijeva (IBS)
Usmjerenost na izbjegavanje okidača iz prehrane, poput mliječnih proizvoda i određenih ugljikohidrata (FODMAP), kako bi se ublažili simptomi.
Nealkoholna masna bolest jetre (NAFLD)
Fokus je stavljen na smanjenje unosa zasićenih masti i šećera te promicanje gubitka tjelesne mase.
Hipertenzija
Povišeni krvni tlak koji može biti povezan s prehranom bogatom natrijem. Dijetoterapija se fokusira na smanjenje unosa soli i povećanje unosa kalija, prvenstveno kroz povrće.
Sindrom policističnih jajnika (PCOS)
Dijetoterapija može pomoći u regulaciji razine inzulina te posljedično tome spolnih hormona kroz ciljani način prehrane.
Prilagođena prehrana i dijetoterapija ključni su alati za kontrolu ovih metaboličkih stanja. S jedne strane, pomažu u podizanju kvalitete života, a s druge smanjuju rizik od komplikacija.
Kako nutricionizam pomaže u liječenju i balansiranju ovih stanja?
Nutricionisti koriste različite strategije i alate kako bi unaprijedili zdravlje pojedinca. Pritom je ključna riječ upravo “pojedinac”, jer, iako postoje generalne nutricionističke smjernice i pravila, najbolji rezultati postižu se planom prehrane prilagođenom svakom pojedincu. Evo kako ti nutricionist može pomoći:
-
Savjetovanje s nutricionistom uz preporučen plan prehrane i suplementacije:
U sveobuhvatnom razgovoru, nutricionist će dobiti dubinski uvid u tvoje prehrambene navike, zdravstveno stanje, potrebe i preferencije. Sve to čini temelj za daljnje prehrambene preporuke i kreiranje plana suplementacije. -
Edukacija o zdravim prehrambenim navikama:
Edukacija igra ključnu ulogu u motivaciji. Stoga će ti nutritionist pružiti sve informacije potrebne za razumijevanje plana prehrane i važnosti makronutrijenata (proteini, ugljikohidrati, masti) i mikronutrijenata (vitamini, minerali). -
Individualizirani planovi prehrane:
Prilagođeni planovi prehrane uzimaju u obzir specifične potrebe i ciljeve klijenta. Ti strukturirani vodiči s unaprijed definiranim i prilagođenim obrocima, omogućavaju jednostavniju prilagodbu na novi režim prehrane. -
Praćenje i podrška:
Kontinuirano praćenje napretka odvija se uz redovitu komunikaciju s nutricionistom i prilagodbu prehrambenih smjernica, kako bi se osigurali optimalni rezultati te postigli zacrtani ciljevi
_edited_edite.jpg)
Nutricionizam u Metabolic Friendly centru
Metabolic Friendly centar od samih početaka temelji svoj rad na važnosti prehrane u liječenju i prevenciji metaboličkih stanja.
Za razliku od tradicionalnog nutricionističkog pristupa, naš rad i preporuke temelje se na najnovijim znanstvenim istraživanjima i spoznajama o prehrani.
Kroz godine rada, teorija iz stručne literature uspješno je pretočena u Metabolic Friendly prehranu te potvrđena u praksi na više od 2000 pacijenata s endokrinološkim stanjima poput pretilosti, bolesti štitnjače, dijabetesa i sindroma policističnih jajnika.
Kako bi iskoristio/la sve prednosti ove jedinstvene prehrane, posjeti nas na pregledu nutricionista i/ili postani Metabolic Friendly član.
Želiš znati više o našem pristupu i što ga čini drugačijima od drugih? Prouči znanost iza Metabolic Friendly pristupa
Metabolic Friendly stručnjaci iz ovog područja

Pregled nutricionista
65
Želiš promjenom prehrane osnažiti svoj organizam i unaprijediti zdravlje? Naruči se na pregled nutricionista i napravi promjenu u svom stilu života.
Personalizirani pristup
Mogućnost pregleda virtualno ili u našem centru u Zagrebu
Nutricionisti specijalizirani za metabolička stanja
Pisano mišljenje nutricionista uz preporuke za prehranu

MF članstvo
19
Every month
+€19 Naknada za inicijalnu dijagnostiku
Sveobuhvatni program za zdraviji metabolizam - od dijagnostike do prehrane - prilagođen tebi!
Detaljna inicijalna dijagnostika - odmah
Pregled stanja i pisano mišljenje stručnjaka - svaki mjesec
Korekcija terapije ili novi recept nakon odrađenog pregleda
Vođeni program edukacije o promjeni prehrane
Direktan chat s MF nutricionistom - za sve nedoumice
Edukativni materijal, jelovnici, popis namirnica i proizvoda
Stručni i interaktivni webinari - odgovaramo na vaša pitanja
Povoljniji pregledi MF specijalista (-20%)
Pregledi
Pojedinačne preglede možete kupiti van članstva po navedenim cijenama, a u sklopu članstva možete odrađivati pojedine preglede po povoljnijoj cijeni s 20% popusta.
Kontakt
Adresa
Preradovićeva 20
Zagreb
Kontakt
Radno vrijeme
Pon - Pet
9:00 h – 17:00 h